Historia Chiruca 2019-05-26T20:16:03+00:00

Historia Chiruca

Historia marki sięga czasów I Wojny Światowej, kiedy francuski ruch oporu zestrzelił samolot nad Pirenejami, który spadł w okolicach małej wioski zwanej Tortellá niedaleko Gerona. W tej wiosce mieszkał szewc, który wcześniej uczył się szewstwa w Niemczech. Użył on tkaniny z kadłuba samolotu do zrobienia butów, które okazały się pierwowzorem butów Chiruca. Na pomysł produkowania takich butów wpadł, gdy obserwował przekraczających granicę, uciekających przed wojennym frontem Francuzów, którzy mieli na sobie buty, jakich nie było wtedy w Hiszpanii. Stwierdził, że podobają mu się takie buty i postanowił je produkować. Wkrótce potem założył własną fabrykę butów.

Żona szewca miała na imię Chiruca, imię to jest zdrobnieniem imienia Mercedes. W opisywanym czasie miała miejsce premiera sztuki teatralnej stworzonej przez Torrado. Sztuka ta była wielkim sukcesem. Tytuł tej sztuki brzmiał: Chiruca. Te fakty, które wydarzyły się na początku XX wieku stały się początkiem marki Chiruca. Marka rozwijała się bez przeszkód aż do czasu II Republiki, kiedy państwo znacjonalizowało fabrykę. Po wygraniu wojny domowej przez generała Francisco Franco, fabryka została oddana prawowitemu właścicielowi, który kontynuował produkcję butów i wkrótce stał się największym producentem obuwia w Hiszpanii. Według badań historycznych w tamtych czasach 80% populacji Hiszpanii używało butów Chiruca. W latach 60-tych studenci i robotnicy, którzy uczestniczyli w demonstracjach, również najczęściej nosili buty Chiruca ze względu na ich wygodę. Z drugiej strony, podczas NODO (propaganda w hiszpańskiej telewizji), Franco był pokazywany podczas polowań nosząc buty Chiruca. 

W latach 70-tych zaczęły pojawiać się na rynku hiszpańskim popularne buty sportowe. Spowodowało to, że marka Chiruca straciła dużą część rynku, w efekcie czego produkcja w fabryce została wstrzymana na ponad 10 lat. W 1987 roku Calzados FAL S.A. – producent obuwia, istniejący od 1965 roku, podpisał umowę z właścicielem marki Chiruca aby wspólnie odmłodzić markę i wznowić produkcję. Od tego momentu buty marki Chiruca zaczęły być produkowane w Arnedo (La Rioja), w fabryce o powierzchni 14.000 m², w której obecnie pracuje 170 pracowników. Calzados FAL S.A. ożywiła na nowo markę, która dzięki ciężkiej pracy znalazła się wśród najlepszych marek w Europie i na Świecie.

W 1992 roku Calzados FAL podpisała kontrakt z W.L. Gore na stosowanie membrany Gore-Tex® w butach Chiruca.

W 2002 roku Calzados FAL przejęła całkowicie markę Chiruca, która od tego czasu jest częścią Calzados FAL S.A. Group. Cztery lata później Chiruca zaczęła stosować w niektórych modelach butów trekkingowych i myśliwskich, licencjonowane szybkie wiązania butów BOA (BOA Technologies, Colorado, USA). Chiruca jest pierwszym producentem obuwia w Europie, który produkuje buty z tego typu sznurowaniem.

Calzados FAL S.A. pod marką Chiruca produkuje buty górskie, trekkingowe oraz myśliwskie, używając wyłącznie wysokiej jakości materiałów, głównie produkcji hiszpańskiej. Zdecydowana większość kolekcji butów Chiruca jest produkowana w Arnedo. Producent na bieżąco kontroluje cały proces produkcji i utrzymuje najwyższą jakość swoich wyrobów.

W 2004 roku Chiruca wprowadziła na rynek odzież myśliwską dzięki czemu zanotowała znaczący wzrost sprzedaży i umocniła swoją pozycję na rynku myśliwskim.

Dziś Chiruca jest liderem na rynku hiszpańskim i jednym z wiodących producentów w Europie.

Chiruca eksportuje swoje produkty do ponad 40 krajów na całym świecie, w tym od 1997 roku do Polski.

Dowiedz się więcej